utorak, 22. prosinca 2015.

Che Guevara

Ernesto Che Guevara potječe iz argentinske građanske obitelji. Otac, Ernesto Guevara Lynch, bio je iz obitelji plemićkih predaka, od čijeg je nekada velikog bogatstva ostalo samo umjereno nasljedstvo, studirao je arhitekturu i strojarstvo, ali nije diplomirao nego se posvetio poduzetničtvu. Majka, Celia de la Serna, bila je iz vrlo ugledne obitelji s poviješću u visokoj politici, a zbog samovoljne odluke da se uda za Guevaru dobila je samo dio povelikog obiteljskog nasljedstva: bila je obrazovana u katoličkoj školi, ali je opisivana kao vrlo slobodoumna osoba.
Svjetionik komunizma našao je u kineskom vođi Mao Ce-Tungu, najvećim zločincem u 20. stoljeću. Che Guevara je među komunističkim vodjama bio marginalna, beznačajna ličnost. U Kubanskoj revoluciji, koja je zapravo jedina uspješna njegova misija, Che je ostao u dubokoj sjeni Fidela Castra koji je sebi priskrbio ulogu vođe revolucije i predsjednika Kube. Tiekom i nakon revolucije Che se brutalno obračunao sa političkim protivnicama posebno nakon što je imenovan na mjesto vojnog zapovjednika sa zadaćom organiziranja suđenja Batistinim pristašama koji su im se zamjerili za vrijeme režima ili su bili protivnici revolucije. Presude su, međutim, bile uglavnom unaprijed određene i većina osuđenika su bili strieljani. Nakon eliminiranja nepodobnih reakcionarnih elemenata Che je u novoj vladi kao ljekar obnašao funkcije: prvo predsjednika Nacionalne banke, a zatim i ministra industrije koju je za vrijeme mandata uspio potpuno uništiti. Tiekom Kubanske krize bio je vatreni zagovornik postavljanja sovjetskih nuklearnih projektila na Kubu ter javno priželjkivao njihovo lansiranje na SAD.
Nakon što mu je neuspješnog obnašanja dužnosti ministra, Che se 1965. odlučio uputiti u Kongo i pokušati organizirati novu socijalističku revoluciju. Ekspedicija je bila potpuni promašaj bez ikakvih rezultata. No Che se nije dao pokolebati. Na kraju se u potpunoj tajnosti vratio u Havanu odakle se brzo s nekoliko boraca uputio u Boliviju da bi tamo podigli novi gerilski ustanak. Vjerovao je da će se odatle revolucija po efektu domina proširiti po ostatku kontinenta (sam je planirao kasnije predvoditi argentinski pokret). Ali umjesto socijalističke revolucije diljem Latinske Amerike, Che je završio lutajući bolivijskom šumom s nekoliko svojih pristalica, da bi na kraju bio uhvaćen od strane bolivijske vojske. 9. listopada 1967. u 13:10 Che je završio svoj život kao i tisuće njegovih neistomišljenika.

Moje mišljenje: Che se meni čini kao uporan čovjek i sa željom. Ali je na kraju loše završio.

Broj komentara: 8:

  1. Mnogo-Puno teksta, ali je zanimljivo pa to spasava stvar ;)

    OdgovoriIzbriši
  2. Ima jako puno teksta ali je dobar post i sviđa mi se.

    OdgovoriIzbriši
  3. malo previše teksta ali sviđa mi se post

    OdgovoriIzbriši
  4. trebao si staviti malo vise slika ali post ti je super

    OdgovoriIzbriši
  5. Malo previše teksta kao da si samo kopirao s wikipedije. Jedan savijet: ako staviš puno teksta ona mora ići malo više slika.

    OdgovoriIzbriši
  6. nisi trebo tolko teksta pisat zato jer se ljudima neda tolko čitat

    OdgovoriIzbriši
  7. punp previše teksta možda vise slika ali sve u svemu je jako dobro

    OdgovoriIzbriši
  8. Odlično, vidi se da si se potrudio/la, svaka čast jako je zanimljivo i poučno:)

    OdgovoriIzbriši